Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten Yeni Gayrimenkul Yatırım Fonu Düzenlemesi Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten Yeni Gayrimenkul Yatırım Fonu Düzenlemesi Açıklaması

haberci haberci -
10 0

Kentsel Dönüşüm ve Konut Arzını Artıracak Yeni Adım

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gayrimenkul sektöründe önemli bir adım olan Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) kurulmasına ilişkin bilgiler verdi. Şimşek, SPK’nin hazırladığı düzenlemeyle gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapabilmesinin önünün açılacağını belirtti.

Gayrimenkul Yatırım Fonlarına Yeni Kapı Açılıyor

Şimşek, gayrimenkul yatırım fonlarının artık gayrimenkul projelerine yatırım yapabileceğini ve konut arzının artmasıyla konut fiyatlarının dengeleneceğini açıkladı. Yeni düzenlemeyle fonların portföyleri uygun hale getirilip tür değişikliği yapılacak ve konuta erişilebilirlik kolaylaşacak.

Proje Gayrimenkul Yatırım Fonlarına Yeni Bir Soluk

Şimşek’in aktardığı bilgilere göre, proje gayrimenkul yatırım fonları, portföylerine proje dahil ederek yeni bir içeriğe sahip olacak. Bu fonlar, artık proje geliştiren arsa ve gayrimenkul projelerine yatırım yapabilecek ve ‘proje gayrimenkul yatırım fonu’ olarak anılacak.

Yatırımcılara Teminat ve Güvenlik Sağlanacak

Bakan Şimşek, SPK’nin hayata geçireceği projenin yatırımcıların risklerini azaltmak amacıyla teminat mekanizması getireceğini ve yatırımcıların haklarını güvence altına alacağını belirtti. Bu düzenleme ile yatırımcıların proje bitiminde gelir elde etme veya ev sahibi olma imkanları artacak.

İlgili Yazılar