Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Asya Altyapı Yatırım Bankası ile Ülke Programı Hazırlıklarını Başlattı

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Asya Altyapı Yatırım Bankası ile Ülke Programı Hazırlıklarını Başlattı

haberci haberci -
22 0

Bakan Şimşek, AAYB Başkanı Jin Liqun ile Görüşme Gerçekleştirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) ile gelecek 3 yılı kapsayan ilk Ülke Programı hazırlıklarını başlattıklarını duyurdu.

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından AAYB Başkanı Jin Liqun’la gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin paylaşımda bulundu. Türkiye’nin kalkınma önceliklerine destek veren AAYB’nin, 2016’dan bu yana Türkiye’ye 4,5 milyar dolar finansman sağladığını belirtti.

AAYB’nin Türkiye’ye Sağladığı Destek

Bakan Şimşek, Jin Liqun’u Bakanlıkta ağırladığını ve görüşmede AAYB’nin Türkiye’ye verdiği destekleri vurguladı. AAYB’nin Türkiye’nin güçlü ekonomi programına destek verdiğini ve uluslararası finansal kuruluşların yatırım yaptığı önde gelen ülkeler arasında yer almaya devam edeceklerini ifade etti.

Önümüzdeki Dönemdeki Hedefler

Bakan Şimşek, görüşmenin içeriğine ilişkin yaptığı açıklamada, “Görüşmede, önümüzdeki 3 yılı kapsayan AAYB’nin ilk Ülke Programı hazırlıklarını başlattık. Türkiye, güçlü ekonomisi ve kalkınma öncelikleriyle uluslararası arenada önemli bir konumda yer almayı sürdürecek” dedi.

Bu gelişme, Türkiye’nin uluslararası alanda ekonomik işbirliklerini güçlendirmeye yönelik attığı adımlar arasında önemli bir yer tutuyor. Bakan Şimşek’in açıklamaları, Türkiye’nin ekonomi alanında gelecek dönemdeki hedeflerine yönelik ivmeyi koruduğunu gösteriyor.

İlgili Yazılar