Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. HAVELSAN ve BİYOTEKSAN’dan Yerli Biyometrik Veri Yönetim Sistemi Açıklaması

HAVELSAN ve BİYOTEKSAN’dan Yerli Biyometrik Veri Yönetim Sistemi Açıklaması

haberci haberci -
12 0

Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi Devreye Alındı

HAVELSAN‘ın geliştirip BİYOTEKSAN markasıyla yerli ve milli olarak sunduğu Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde kullanılmaya başlandı. Sistem, parmak izleri üzerinden kimlik tespiti ve veri yönetimini sağlayarak ulusal güvenliğe katkı sağlıyor.

Yerli Parmak İzi Tanıma Sistemi Kullanılmaya Devam Ediyor

BİYOTEKSAN tarafından HAVELSAN‘ın mühendislik kabiliyetleriyle geliştirilen yerli parmak izi tanıma sistemi, önce Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nde daha sonra da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kullanılmıştı. Şimdi ise Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’nda da kullanılmaya yönelik çalışmalara başlandığı açıklandı.

Milli Biyometrik Veri Sistemi Projesi

İçişleri Bakanlığı, HAVELSAN ve POLSAN arasında imzalanan protokolle başlatılan Ulusal Biyometrik Veri Sistemi Projesi, yerli ve milli biyometrik sistemlerin geliştirilmesini ve verilerin milli güvenliğinin sağlanmasını hedefliyor. Bu kapsamda parmak izi, avuç izi, damar izi, yüz, iris, retina, ses gibi biyometrik teknolojilerin millileştirilerek Ulusal Biyometrik Veri Ailesi’nin oluşturulması planlanıyor.

BIYOTEKSAN‘ın kurulmasıyla birlikte, yerli sermayenin korunması ve teknoloji kazanımı sağlanırken, milli güvenliğin de daha üst düzeyde sağlanması hedefleniyor. Proje kapsamında geliştirilen milli biyometrik sistemlerin yurt içinde ve dışında uygulanması planlanmaktadır.

İlgili Yazılar