Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Hastanelerde ‘Onaylı Randevu Sistemi’ Başlıyor

Hastanelerde ‘Onaylı Randevu Sistemi’ Başlıyor

haberci haberci -
9 0

MHRS’de Onay Zorunlu

Hastanelerde uygulanacak olan ‘Onaylı Randevu Sistemi’ bugün yürürlüğe giriyor. Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ndeki (MHRS) düzenleme ile artık randevu alındıktan sonra onay alma zorunluluğu getiriliyor.

Onay Süreci Nasıl İşleyecek?

Yeni düzenlemeye göre, randevu alındıktan sonra randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00’ye kadar onay verilmesi gerekecek. Onay işlemi, www.mhrs.gov.tr internet sitesi veya ALO 182 çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirilebilecek. Onay vermeyenlerin randevusu ise iptal edilecek.

Diğer Detaylar

3 gün ve sonrası için alınan randevularda da onay zorunlu olacak. Ancak, muayene tarihinden önceki 2 gün içinde alınan randevular doğrudan onaylanmış sayılacak. İptal işlemi ise randevu tarihinden bir gün öncesine kadar yapılacak. Ayrıca, onaylı randevular da belirli koşullar altında iptal edilebilecek.

Özel Durumlar ve İstisnalar

65 yaş üstü kişiler ve kanser hastaları onaylı randevu sistemi kapsamından muaf tutuldu. Ayrıca, randevu saatinde uygulamaya gitmeyenler için de bazı düzenlemeler yapıldı. Bu kişiler, 15 gün boyunca aynı branştan randevu alamayacak olsalar da sağlık kuruluşlarından randevusuz hizmet alabilecekler.

Öncelikli Hizmet ve Ayrıcalıklar

Boşalan randevular öncelikli olarak daha önce sistem üzerinden talepte bulunan hastalara verilecek. Bu sayede randevu taleplerinin daha adil ve etkin bir şekilde yönetilmesi hedefleniyor.

Grafik: Hafize Yurt Ateş

İlgili Yazılar