Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Kilise Kazısı Hakkında Bilgiler Verdi

Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Kilise Kazısı Hakkında Bilgiler Verdi

haberci haberci -
13 0

Prof. Dr. Mehmet Önal Kilise Kazısı Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Harran Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, bu dönemde alanda bulunan kilise yapısı üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıklarını belirtti.

Çok Büyük Ebatlı Bir Kilise Ortaya Çıkarılıyor

Önal, kilisenin Harran Ulu Camisi’nin 200 metre kuzeyinde yer aldığını belirterek, kilisenin bir bölümünü kazdıklarını ve çok büyük ebatlı bir kilise olduğunu açıkladı. Kilisenin bazilika planlı olduğunu belirten Önal, kilisede bulunan sütun başlıklarında akantüs denilen kenger yapraklı kabartmaların bulunduğunu ifade etti.

Kilisenin 5. Yüzyıla Tarihlendiği Açıklandı

Kilisenin 5. yüzyıla tarihlendiğini belirten Önal, Güneydoğu’nun en büyük katedral düzeyinde bir kilise olduğunu ve uzunluğunun 70 metreden fazla olduğunu ifade etti. Ayrıca, kilisede camdan yapılmış mozaik tesseraları da bulduklarını kaydetti.

Deprem İzleri ve Tarihi Bilgilendirme

Prof. Dr. Önal, kilisenin Moğol istilası sırasında yağmalanarak yıkıldığını ve doğa olaylarından da etkilendiğini aktardı. Kilisenin deprem izlerine rastladıklarını belirten Önal, kilisenin kuzey nefinin duvarının tamamen blok halinde yan yattığını ve deprem izlerini net bir şekilde gözlemlediklerini söyledi.

İlgili Yazılar