Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doğurganlık Hızının Düşmesini Değerlendirdi

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doğurganlık Hızının Düşmesini Değerlendirdi

haberci haberci -
11 0

Doç. Dr. Aykut Attar: Doğurganlık Hızı Düşüşü Nüfus Yapısını Olumsuz Etkiliyor

Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Aykut Attar, Türkiye’de doğurganlık hızının düşmesi sonucu nüfus yapısının yaşlanmasının olumsuz ekonomik etkilere yol açabileceğini belirtti. Attar, bu durumun sosyal güvenlik sistemleri üzerindeki finansal yükleri artırabileceğine dikkat çekti.

Doç. Dr. Ayşe Abbasoğlu Özgören: Doğurganlık Hızındaki Düşüş Demografik Değişimi Tetikliyor

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşe Abbasoğlu Özgören, Türkiye’de doğum istatistiklerine göre doğurganlık hızının düştüğünü ve nüfus yapısının yaşlanmasının başka demografik değişimleri beraberinde getirdiğini açıkladı. Özgören, yaşlanmanın ülke ekonomisinde ve sosyal sistemlerde çeşitli zorluklara neden olabileceğini vurguladı.

Demografik Değişimde Fırsat ve Zorluklar

Doğurganlık hızındaki azalmanın nüfus yapısını değiştirdiğine dikkat çeken Özgören, bu sürecin fırsatlar ve zorluklar içerdiğini belirtti. Bu dönemde ekonomik büyüme için iş gücü potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Özgören, genç nüfusun eğitimine ve istihdamına odaklanmanın önemli olduğunu vurguladı.

Özgören, yaşlanmanın sosyal ve ekonomik sistemlere getireceği yükleri hafifletmek için planlı ve uygulamalı politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar