Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Granada Üniversitesi Araştırması: Akşam Egzersizi Kan Şekeri Seviyelerini İyileştiriyor

Granada Üniversitesi Araştırması: Akşam Egzersizi Kan Şekeri Seviyelerini İyileştiriyor

haberci haberci -
15 0

İspanyol Bilim İnsanlarından Önemli Bulgular

İspanya’daki Granada Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, akşamları yapılan sporun yetişkinlerde, özellikle de hareketsiz ve fazla kilolu olanlarda kan şekeri seviyelerinin iyileştirilmesine yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Araştırma Detayları

Obesity dergisinde yayınlanan çalışma, zamanlamanın egzersizde her şey olduğunu vurguluyor. Ortalama-şiddetli fiziksel aktivitenin akşamları glisemik kontrol için en faydalı zaman dilimi olduğu belirlendi.

Katılımcılar ve İzleme Süreci

İspanyol bilim insanları, 186 yetişkinin 14 günlük aktivitelerini ve glikoz seviyelerini ölçmek için farklı izleme cihazlarını kullandı. Katılımcılar, hareketsiz olan, fazla kilolu veya obez, en az bir metabolik bozukluğa sahip yetişkinlerdi.

Sonuçlar ve Öneriler

Araştırma sonuçları, akşam saatlerinde yapılan fiziksel aktivitenin kan şekeri seviyelerini optimize etmede etkili olduğunu gösterdi. Akşam egzersizi yapan katılımcıların kan şekeri düzeyleri, hareketsiz kaldıkları zaman dilimine göre belirgin şekilde daha düşüktü. Bu durumun özellikle bozulmuş glikoz regülasyonu olan bireylerde daha belirgin olduğu belirlendi.

Çalışma yazarı Jonatan E. Ruiz, akşam egzersizinin metabolik süreçlerin iyileştirilmesine ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabileceğini belirtti. Ancak, bu mekanizmanın daha iyi anlaşılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar