Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Google, Çevresel Sürdürülebilirlik Stratejisini Değerlendirdi

Google, Çevresel Sürdürülebilirlik Stratejisini Değerlendirdi

haberci haberci -
13 0

Google, Çevre Raporunu Yayımladı

Google, çevresel sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında kaydedilen ilerlemeyi değerlendirdiği Çevre Raporu‘nu yayımladı. Rapor, şirketin çevresel etkilerini azaltma ve daha yeşil bir gelecek için attığı adımları içeriyor.

Veri Merkezleri Elektrik Tüketimi ve Emisyonlarının Artış Gösterdi

Google, raporda veri merkezlerinin elektrik tüketimi ve tedarik zinciri emisyonlarının artışın birincil nedeni olduğunu belirtti. Geçen yıla göre veri merkezlerindeki elektrik tüketiminin yüzde 17 arttığı vurgulandı.

Emisyonlar Geçen Yıla Göre Yüzde 13 Arttı

Raporda yer alan verilere göre, Google‘ın 2023’teki emisyonları bir önceki yıla kıyasla yüzde 13 arttı. 2019’a göre ise sera gazı emisyonunun yüzde 48 arttığı ifade edildi.

Raporda, yapay zekânın ürünlere daha fazla entegre edilmesiyle yapay zekâ hesaplama yoğunluğundaki artışın enerji taleplerini ve teknik altyapı yatırımlarını artırarak emisyonları da yükseltebileceği belirtildi.

Gelecekteki çevresel etkileri tahmin etmenin karmaşık olduğu vurgulanarak, Google‘ın çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu dile getirildi.

İlgili Yazılar