Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Global Enerji Emisyonları Rekor Seviyeye Ulaştı

Global Enerji Emisyonları Rekor Seviyeye Ulaştı

haberci haberci -
18 0

Fosil Yakıtlara Olan Talep Artışı Emisyonları Arttırdı

Yenilenebilir enerjideki büyük artışa rağmen fosil yakıtlara olan talebin artmasıyla enerjiden kaynaklanan sera gazı emisyonları geçen yıl rekor seviyeye ulaştı. Enerji Enstitüsü’nün ‘Dünya Enerjisinin İstatistiksel İncelemesi’ raporuna göre, enerji emisyonları 2023 yılında yüzde 2 artarak ilk kez 40 gigaton karbondioksit eşdeğerini aştı.

Fosil Yakıt Kullanımındaki Artışın Nedenleri

Fosil yakıt kullanımı Hindistan gibi yüksek büyüme gösteren ülkelerde hızlanırken, Avrupa, ABD ve diğer gelişmiş ekonomilerde talebin zirveye ulaştığına dair işaretler bulunuyor. Fosil yakıtların enerji karışımındaki payı ise sadece 0,4 puanlık bir düşüşle yüzde 81,5’e gerileyerek, fosil yakıtlara olan talebin devam ettiğini gösterdi.

Küresel Enerji Kullanımındaki Değişim

Rapora göre küresel birincil enerji kullanımı yüzde 2 artarak 620 exajoule’e ulaştı. Fosil yakıtların enerji karışımındaki payı ise 1995 yılından bu yana yüzde 86’dan yüzde 81,5’e gerilemiş olsa da, hala yüksek bir seviyede bulunmaktadır.

Avrupa ve ABD’de Fosil Yakıt Talebi Azalıyor

Rusya-Ukrayna savaşının ardından Avrupa’nın enerjide fosil yakıt payının azaldığı gözlemlenirken, ABD’de kömür tüketiminin düştüğü ve toplam fosil yakıt kullanımının azaldığı belirlendi. Ancak Hindistan ve Çin gibi büyük ekonomilerde fosil yakıt talebinde artışlar yaşanmaktadır.

Çin ve Hindistan’ın Enerji Verileri

Çin’de yenilenebilir enerji kaynaklarının hızla yaygınlaştırıldığı ve fosil yakıt tüketiminin arttığı gözlemlenmektedir. Hindistan ise kömür tüketimi açısından Kuzey Amerika ve Avrupa’yı geride bırakmış durumdadır. Bu durum, küresel enerji dengesinde önemli bir değişimi işaret etmektedir.

Gelecek İçin Temiz Enerjiye Geçiş

Enerji sektöründe temiz enerjiye geçiş, fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltma ve karbon emisyonlarını düşürme hedefleriyle yakından ilişkilidir. Küresel olarak, temiz enerji kaynaklarına yatırım yapma ve kapasiteleri artırma çabalarının hızlandırılması gerektiği vurgulanmaktadır.

İlgili Yazılar