Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Fransız Bilim İnsanlarından Çarpıcı Keşif: Dondurulmuş Embriyolarla Doğan Çocuklarda Kanser Riski Artıyor

Fransız Bilim İnsanlarından Çarpıcı Keşif: Dondurulmuş Embriyolarla Doğan Çocuklarda Kanser Riski Artıyor

haberci haberci -
10 0

Fransız Bilim İnsanlarından Çarpıcı Keşif

Fransız bilim insanları, dondurulmuş embriyolar kullanılarak dünyaya getirilen çocukların, doğal yollarla dünyaya getirilenlere kıyasla, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde kan kanserine yakalanma şansının yüzde 61 daha fazla olduğunu keşfetti. Taze embriyolar kullanılarak IVF yoluyla gebe kalan bebeklerde de yüzde 41 gibi yüksek bir risk görüldü.

Uzmanlar Teknolojiyi Suçlamıyor

Ancak bağımsız uzmanlar, teknolojinin kendisinin suçlanmayabileceğini, bunun yerine, tüp bebek kullanma olasılığı daha yüksek olan yaşlı ve daha az sağlıklı çiftlerin genel olarak lösemili çocuk sahibi olma şansının daha yüksek olmasıyla ilişkilendirilebileceğini öne sürdüler.

Fransız Araştırmacıların İzlediği Çocuk Sayısı

8,2 milyondan fazla çocuğu izleyen Fransız araştırmacılar, bulgularının dikkatle yorumlanması gerektiğini söyledi. Yardım kuruluşları da ebeveynlere paniğe kapılmamalarını ve tüp bebek yoluyla gebe kalan çocuklarda kansere yakalanma riskinin hala düşük olduğu konusunda uyardı.

Dondurulmuş Embriyolarda Risk En Yüksek

Araştırmaya katılan çocukların tümü 2010-2021 yılları arasında Fransa Ulusal Anne-Çocuk Siciline kaydedildi. Dondurulmuş embriyolar kullanılarak gebe kalan bebekler, yılda bir milyon çocuk başına 69 vakayla en yüksek riski taşıyordu. Taze embriyolarla gebe kalanlarda risk milyon çocuk başına 52 vakaydı. Doğal olarak gebe kalan bebeklerin oranı da milyonda 48 olarak rapor edildi.

Uzmanların Uyarısı

Jama Network Open dergisinde yazan araştırmacılar, bulguların “taze embriyo transferi veya dondurulmuş embriyo transferi sonrasında doğan çocuklarda lösemi riskinin daha yüksek olduğunu” söyledi. Blood Cancer UK araştırma direktör yardımcısı Dr. Richard Francis, çalışmanın iyi yürütüldüğünü ancak tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olan veya doğurganlık tedavisi görmeyi düşünen ebeveynleri endişelendirmemesi gerektiğini belirtti.

Uzman, “Bu tek çalışmadan elde edilen bulguların, özellikle bizimkinden farklı bir sağlık sisteminde yürütüldüğü ve kan kanseri olan çocuk sayısının az olduğu için dikkatle ele alınması gerektiğini” vurguladı.

“Daha da önemlisi, bu çalışma yardımlı gebelik ile kan kanseri riski arasında doğrudan bir neden olduğunu kanıtlayamıyor. Herhangi bir kan kanseri teşhisi konulan herkese mesaj şudur: Bu sizin hatanız değil.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlgili Yazılar