Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Fransa’da Olimpiyat Oyunları Sırasında Stadyum Saldırısı Planladığı İddia Edilen Çeçen Kökenli Zanlı Tutuklandı

Fransa’da Olimpiyat Oyunları Sırasında Stadyum Saldırısı Planladığı İddia Edilen Çeçen Kökenli Zanlı Tutuklandı

haberci haberci -
11 0

18 Yaşındaki Zanlının İslamcı İdeolojiden Etkilendiği Belirtildi

Fransa’da, Olimpiyat Oyunları sırasında bir futbol stadyumuna saldırı planladığı iddia edilen Çeçen kökenli 18 yaşındaki bir kişi tutuklandı. Yetkililer, tutuklanan kişinin İslamcı ideolojiden esinlendiğini belirtti. Zanlı, 22 Mayıs’ta Saint-Etienne’de yakalandı ve İslamcı kökenli bir saldırıya dair deliller bulundu.

İstihbarat Servisleri Başarılı Bir Operasyon Gerçekleştirdi

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, oyunları hedef alan bu ilk komplo girişimini başarıyla önleyen istihbarat servislerini övdü. Ülke, 26 Temmuz’da başlayacak Olimpiyatlar öncesinde yüksek alarm durumunda.

Zanlının Evinden Çıkan Deliller

Geçen hafta tutuklanan kişinin kimliği henüz açıklanmadı. Zanlının İslamcılarla şifreli mesajlar paylaştığı ve stadyumla ilgili fotoğraf ve videolar bulunduğu iddia edildi. Darmanin’e göre zanlı, Geoffroy-Guichard Stadyumu’ndaki seyircilere ve güvenlik güçlerine saldırmayı planlıyordu.

Yüksek Güvenlik Önlemleri Alınıyor

Fransız hükümeti, Olimpiyatların güvenliğini sağlamak için yaklaşık 20 bin asker ve 40 binden fazla polis memurunu görevlendiriyor. Ayrıca diğer ülkelerden de destek alınacak. Toplamda bir milyon kişiye güvenlik sağlanacak.

Fransa’daki Son Yıllardaki Saldırılar

Fransa, son yıllarda birçok saldırıya maruz kaldı. 2020 yılında ortaokul öğretmeni Samuel Paty, görev yaptığı okulun dışında başı kesilerek öldürülmüştü. Katil, 18 yaşındaki Çeçen Abdoullakh Anzorov’du.

İlgili Yazılar