Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan Merkez Partilere Birlik Çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan Merkez Partilere Birlik Çağrısı

haberci haberci -
15 0

Macron’un Açıklamalarıyla Ülkede Şok Etkisi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağa karşı birlik olma çağrısı yaparak, Marine Le Pen’in aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde birinci çıkmasının ardından ülkede şok etkisi yaratmıştı. Macron, bugün yaptığı konuşmada bazı Fransızların seslerinin duyulmadığını düşündüğünü belirterek, hatalar yaptıklarını kabul etti.

“Yeni Proje İnşa Edelim” Çağrısı

Macron, aşırı sağın güçlenmesine karşı Meclisi feshetmenin ve erken seçim kararının tek yanıt olduğunu vurgulayarak, merkez partilerden aşırılığa meyilli olmayan siyasi liderlerle yeni bir proje inşa etme çağrısında bulundu. Fransa lideri, Fransa cumhuriyetine hizmet edecek bir koalisyon oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Macron’un Güvenlik ve Göç Politikaları

Macron, göç ve güvenlik konularında daha sıkı tedbirler alacaklarının sözünü verirken, aşırı solun antisemitizme kaydığını ve “gevşek” olduğunu belirtti. Aşırı sağın ise Fransız anayasasını ihlal edeceğini savundu. Bu açıklamaların yanı sıra ülkedeki muhafazakar Cumhuriyetçiler partisi lideri Eric Ciotti, AP seçimlerinde zaferle çıkan aşırı sağcı Ulusal Birlik’e seçim ittifakı önermişti.

İlgili Yazılar