Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Filistin ve Türkiye Ticaret Bakanları İstanbul’da Buluştu

Filistin ve Türkiye Ticaret Bakanları İstanbul’da Buluştu

haberci haberci -
12 0

Filistin ve Türkiye Arasındaki Ekonomik İlişkiler Güçlendiriliyor

Filistin Ekonomi Bakanı Muhammed el-Amur ve Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıda, Türkiye ve Filistin arasındaki ikili ekonomik ilişkilerin yanı sıra, İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği insanlık dışı katliamın ardından Türkiye’nin Filistin ekonomisinin kalkınmasına yönelik öncelikli konular ele alındı.

İki Ülke Arasında Protokol İmzalandı

Toplantının ardından iki bakan, karara bağlanan konuları içeren bir protokol imzaladı. Protokolde, serbest ticaret anlaşması kapsamında yer alan Ortaklık Komitesi ve Ekonomik İşbirliği Yüksek Konseyi’nin daha sık toplanması kararı alındı. Ayrıca Türkiye’den Filistin’e mal ticaretinin kesintisiz devam etmesini sağlayacak bir mekanizma da onaylandı.

Ekonomik İlişkilerin Güçlenmesi İçin Yol Haritası Belirlendi

Türkiye, Filistin’e hurma ihracatında gümrük vergisiz kota miktarını 5000 tona yükseltti. Ayrıca, iki ülke teknik ekiplerinin çalışmasıyla Filistin’de üretilen ürünlerin coğrafi işaretleme süreçlerinin hızlandırılması için bir yol haritası belirlendi.

İsrail ile Ticaretin Durdurulması Kararına Destek

Ticaret Bakanı Bolat, Filistin Ekonomi Bakanı el-Amur ile yaptıkları görüşmede, Türkiye’nin İsrail ile ticaretin durdurulması kararına destek verdiklerini belirtti. Bolat, Türkiye’nin İsrail üzerindeki baskısını sürdüreceğini ve Filistin ekonomisinin olumsuz etkilenmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

İlgili Yazılar