Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Filistin ve Türkiye Arasında Ekonomik İlişkiler Güçleniyor

Filistin ve Türkiye Arasında Ekonomik İlişkiler Güçleniyor

haberci haberci -
12 0

Filistin ve Türkiye Ekonomi Bakanları İstanbul’da Buluştu

Filistin Ekonomi Bakanı Muhammed el-Amur ile Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıda Türkiye ve Filistin arasındaki ikili ekonomik ilişkiler ele alındı.

İkili Protokol İmzalandı

Toplantı sonunda iki bakan, kapsamlı bir protokolü imzaladı. Protokolde Ortaklık Komitesi ve Ekonomik İşbirliği Yüksek Konseyi’nin daha sıkça toplanması kararı alındı.

Mal Ticareti ve Hurma İhracatında Artış

Türkiye, Filistin’e yönelik mal ticaretinin kesintisiz devam etmesi için yeni bir mekanizma oluşturulmasını onayladı. Ayrıca, Türkiye’nin Filistin’e hurma ihracatında gümrük vergisiz kota miktarını 5000 tona yükseltti.

Coğrafi İşaretlemelerin Hızlandırılması

Filistin’de üretilen ürünlerin coğrafi işaretleme süreçlerinin hızlandırılması için bir yol haritası belirlendi. İki bakan, bu konuda çalışmalar yapacaklarını açıkladı.

İsrail’e Karşı Alınan Ekonomik Tedbirler

Ticaret Bakanı Bolat, Türkiye’nin İsrail ile olan ticaretini durdurma kararını ve Filistin ekonomisini koruma çabalarını vurgulayarak, Türkiye’nin bu konuda dünya için örnek olduğunu belirtti.

Filistin Ekonomi Bakanı’ndan Teşekkür

Filistin Ekonomi Bakanı el-Amur, Türkiye’nin İsrail ile ticaretini durdurmasını takdirle karşıladıklarını ifade ederek, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin artırılması konusunda anlaştıklarını söyledi.

İlgili Yazılar