Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. EVSİD Başkanı: “İhracatçılar İçin Destek Bekliyoruz”

EVSİD Başkanı: “İhracatçılar İçin Destek Bekliyoruz”

haberci haberci -
16 0

EVSİD Başkanı Talha Özger, Sektördeki Gelişmeleri Değerlendirdi

Evsid Başkanı Talha Özger, sektördeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Sabit döviz kurundan şikayet eden ve kurdaki artışın maliyetler ile navlun ve ham madde fiyatlarındaki artışların altında kalmasının üretici ihracatçıyı zor duruma soktuğunu belirten Özger, “Yaşanan yüksek maliyet artışlarını fiyatlara yansıtmak zorunda kaldıklarını, buna karşın ihracat pazarlarında bu artışların daha düşük seviyelerde olmasından dolayı rekabet gücünün azaldığını” dile getirdi.

Hükümete Çağrı

Özger, mevcut pazarları kaybetmemek ve yeni pazarlarda yer edinebilmek için ihracatçı için özel kur ve çalışan maliyetlerinde üretici üzerindeki yükün hafifletilmesi konularında ekonomi yönetiminden destek beklediklerini duyurdu. 2023 yılının ev ve mutfak eşyaları sektörü için zorlu geçtiğini ve yılı yüzde 4,7’lik düşüşle kapattıklarının bilgisini paylaşan Özger, “Bunun en büyük nedeni ise Çin’in agresif şekilde pazara yeniden girişine karşı görece değerli TL ve maliyetlerin döviz bazında yükselmesi nedeniyle rekabet gücümüzün azalmasıyla müşteri kayıpları yaşamamızdı” yorumunu paylaştı.

Birim İhracat Değeri Düşük

Sektörün en büyük sorununun markalaşamamak olduğunu belirten Özger, “İhracatta başı çeken ilk 10 ülkeye baktığımızda birim ihracat değeri olarak en düşük rakama sahibiz. Görece düşük katma değerli ürünleri düşük kar marjları ile ihracat yapmaya çalışıyoruz. Teknoloji, tasarım ve marka ile ürün değerimizi arttırmamız gerekiyor çünkü mevcut durumda kur, enerji maliyetleri, ham madde ve işgücü gibi değişkenler bizleri büyük ölçüde etkiliyor.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Özger, “Bizler için birim ihracat değeri çok önemli. Hedefimiz, 2024 yılının kalan aylarında ihracat birim fiyatlarında 4,4 dolar, değerde ise ihracatın artması ve yeniden 3,5 milyar dolar seviyelerine gelebilmek. Ama en önemlisi küresel ölçekte ihracat sıralamasındaki beşinciliğimizi korumak.” dedi.

İhracat Azaldı

Geçtiğimiz yılı 3,2 milyar dolarlık ihracatla tamamlayan ev ve mutfak eşyaları sektörü, 2024’ün ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,9’luk düşüşle 1,29 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Alt ürün grupları bazında elektrikli ürün grubu yüzde 2,4’lük artış ile sektörün en iyi performans gösteren kategorisi olarak öne çıkarken, buna karşın 2024 yılı ilk 5 aylık döneminde metal ürün grubunda yüzde 5,6, plastik ürün grubunda yüzde 3,5, seramik ürün grubunda yüzde 20,2 ve cam ürün grubunda da yüzde 10’luk düşüşler yaşandı.

İlgili Yazılar