Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ESK, Salmonella Pozitif Olan Etler İçin İmha Kararı Aldı

ESK, Salmonella Pozitif Olan Etler İçin İmha Kararı Aldı

haberci haberci -
6 0

ESK’ten Yapılan Açıklamaya Göre:

Et ve Süt Kurumu (ESK), analiz sonucu salmonella pozitif olan etler için imha kararı aldığını duyurdu. Bu ürünlerin herhangi bir şekilde üretimde kullanılmayacağı veya satılmayacağı belirtildi.

İthal Edilen Etler Kontrol Ediliyor

ESK açıklamasında, piyasa regülasyonu kapsamında yurt dışından canlı hayvan ve karkas et alımları yapıldığı hatırlatıldı. İthal edilen etlerin yurt içine girişlerinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kontrol muayenesi için numune alındığı ve akredite laboratuvarda analizlerin yapıldığı belirtildi.

Salmonella Pozitif Olan Etler İmha Edilecek

Açıklamada, 9 Mayıs’ta yapılan mikrobiyolojik analizlerde bir parti üründe hijyen standartlarına aykırı sonuçlar elde edildiği bilgisi paylaşıldı. Salmonella pozitif olan etlerle ilgili Sayfahaber.com yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu etler reddedilerek yüklenici kesimhane firmasına ihtarname çekildi . Firma itirazları doğrultusunda etler dondurularak yediemin deposunda kontrollü şekilde muhafaza altına alındı . Yapılan itirazlar değerlendirildi ve etlerin imhasına karar verildi .”

Kamu güvencesiyle yapılan et ve canlı hayvan ithalatının tüm süreçlerinde yüksek hijyen standartları uygulanmakta ve halk sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır . ESK, piyasa regülasyonunu etkisizleştirme ve dezenformasyon amaçlı haberlere itibar edilmemesini rica etti.

İlgili Yazılar