Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar: “Çin ile Nükleer Enerji Santrali İçin Görüşmeler Devam Ediyor”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar: “Çin ile Nükleer Enerji Santrali İçin Görüşmeler Devam Ediyor”

haberci haberci -
9 0

Çin İle Nükleer Enerji Santrali Görüşmeleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Trakya bölgesinde planlanan nükleer enerji santraline ilişkin Çin ile görüşmelerin devam ettiğini belirterek, hükümetlerarası anlaşmayı birkaç ay içinde sonuçlandırmak için çalıştıklarını açıkladı. Bayraktar, CGTN kanalı ile yaptığı röportajda, iki ülkenin enerji alanında geniş işbirliği imkanları olduğunu vurguladı.

İşbirliği Alanları

Çin’in yenilenebilir ve nükleer enerji alanında küresel lider konumda olduğunu belirten Bayraktar, Çin ile enerji alanında işbirliğine büyük önem verdiklerini ifade etti. Ayrıca, madencilik alanında da işbirliği öngördüklerini ve Ekim ayında Çin’de düzenlenecek uluslararası madencilik konferansına davet edildiğini belirtti.

Gelecek Hedefler

Bayraktar, 2016 yılına dayanan Çin ile nükleer alanda işbirliği çalışmalarının Trakya’da 4 nükleer reaktör inşası için devam ettiğini ifade etti. Hükümetler arası anlaşmanın imzalanması durumunda iki ülke için büyük bir ortaklık olacağını vurgulayan Bayraktar, anlaşmanın birkaç ay içinde sonuçlandırılması için çaba harcadıklarını belirtti.

İlgili Yazılar