Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Endonezya Devlet Başkanı Yeni Başkentte İncelemelerde Bulundu

Endonezya Devlet Başkanı Yeni Başkentte İncelemelerde Bulundu

haberci haberci -
12 0

Joko Widodo, Yeni Başkentin Son Durumunu Değerlendirdi

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Borneo Adası’ndaki Doğu Kalimantan eyaletinde yapımı devam eden **Nusantara** adlı yeni başkentte incelemelerde bulundu. Yüzde 80 tamamlanan taşınmanın ardından Widodo, gelecek ay temiz suyun bağlanmasıyla yeni ofisinden çalışmaya başlayacağını belirtti.

Yeni Başkent Ağustos’ta Faaliyete Geçecek

Yapımı devam eden Başkanlık Sarayı önünde konuşan Widodo, “Yeni ofisim için son derece iyimserim. Yeni başkentin ağustostaki Bağımsızlık Günü kutlamaları kapsamında resmen faaliyete başlamasını planlıyoruz.” dedi. Ayrıca, Nusantara’daki su deposu incelemeleri ve üniversite ile okulların temel atma törenlerine katılmasıyla ağustosta havalimanı inşaatının tamamlanmasının beklendiğini aktardı.

Cakarta’nın Taşınma Planı Bu Yıl Tamamlanacak

2019’da duyurulan ancak Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenen başkentin taşınma planının bu yıl tamamlanması bekleniyor. Endonezya hükümeti, Cava Adası’ndaki mevcut başkent Cakarta’yı çeşitli sebeplere bağlı olarak taşımak istiyor. Bu sebepler arasında, Cakarta’nın nüfus yoğunluğu, doğal afet riskleri, altyapı sorunları ve yer altı suyunun aşırı kullanımı nedeniyle yaşanan sorunlar bulunuyor.

Widodo hükümeti, Cava Adasındaki yükü azaltıp milli serveti ülke geneline yaymayı hedeflerken, çevreciler ise taşınmanın Doğu Kalimantan’da yaşayan orangutan, güneş ayıları ve uzun burunlu maymunlara ev sahipliği yapan yağmur ormanlarında çevre kirliliğini artırabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

İlgili Yazılar