Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Elektrik Dağıtım Sektöründe Finansmana Erişim ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları Önemli

Elektrik Dağıtım Sektöründe Finansmana Erişim ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları Önemli

haberci haberci -
11 0

Erdeniz: Elektrik Sektörü Türkiye Ekonomisine 30 Milyar Dolar Katkı Sağladı

Erdeniz, şirketlerin yatırımlarını gerçekleştirmesi için finansmana erişim alanındaki sıkıntıların çözülmesi gerektiğini ifade etti. Elektrik dağıtım sektörünün Türkiye ekonomisine bugüne kadar 30 milyar dolarlık katkı sağladığını vurguladı. Sektör, özelleştirme tutarı olarak 13 milyar dolar ve sonrasındaki 10 yıl boyunca 16-17 milyar dolarlık yatırımıyla Türkiye ekonomisine 30 milyar dolar katkı sağlıyor. Elektrik sektörü 2023’teki yıkıcı deprem etkilerine rağmen 2 milyar dolarlık yatırım yapmayı başardı. Sektörün, 2024 ve 2025’te de 2’şer milyar dolar yatırım yapması öngörülüyor.

Yenilenebilir Enerji Yatırımları ve Gelecek Projeksiyonları

Erdeniz, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminin son 10 yılda dünyada 5,5, Türkiye’de ise 8,5 kat arttığına dikkat çekti. Türkiye’de ve dünyada gelecek 10 yıllık projeksiyonlara göre yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminin yüzde 50 seviyesine ve Türkiye’nin kurulu gücünün 190 bin megavata ulaşacağını belirtti. Erdeniz, önümüzdeki dönemde elektrik dağıtım sektörünün omurgasının güçlendirilmesi ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapması gerektiğini vurguladı.

Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Rolü ve Hedefler

Erdeniz, elektriğin, üretenden tüketene yaklaşık 950 milyar liralık büyüklükte bir ekosistem olduğunu belirtti. Elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp kaçak oranını düşürmek için çalışmalar yürüttüğünü ve 2030’a kadar 1,2 milyon armatürün LED’e dönüştürülmesi hedefinin olduğunu açıkladı. Enerji tasarrufu ve verimliliğine vurgu yapan Erdeniz, toplumun bu konularda bilinçlendirilmesinin önemine değindi.

İlgili Yazılar