Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Elazığ’da Eti Krom Maden İşletmesi İşçilerinden Grev Kararı

Elazığ’da Eti Krom Maden İşletmesi İşçilerinden Grev Kararı

haberci haberci -
16 0

300 İşçi, Hakları İçin Grevde

Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde bulunan Yıldırımlar Holding’e bağlı Eti Krom Maden İşletmesi’nde çalışan 300 işçi, hak mücadelesi için greve başladı. İşçiler, taban maaşlarının en az 3 asgari ücrete yükseltilmesi, yıllık 4 ikramiye ile maaş promosyonu verilmesi ve mesai ücretlerinin artırılmasını talep ediyor.

İşçilerin Talepleri

Grevde yer alan bir işçi, maaşların yetersizliğinden ve ağır çalışma koşullarından şikayet ederek, “25 bin lira civarında aldığımız maaş geçimimizi sağlamıyor. Maden işçisi olarak çok zor koşullarda çalışıyoruz. Kromun tonu 400 dolardan satılıyor ancak bizler büyük emekler vererek 25 bin lira için çalışıyoruz. 2008 yılına kadar maaşlarımız asgari ücretin 3 katıydı. Bugün ise asgari ücretin biraz üstünde maaş alıyoruz. Bu büyük bir haksızlıktır” şeklinde konuştu.

Destek Açıklamaları

Grevi destekleyen siyasi isimler de oldu. CHP Milletvekili Gürsel Erol, AKP Milletvekili Ejder Açıkkapı, Palu, Alacakaya ve Kovancılar Belediye başkanları işçilere destek açıklaması yaptı. 300 işçinin bulunduğu işyerinde emek ve geçim mücadelesi verildiği belirtildi. Grevin sürdürüleceği ve şirket yetkilileri ile görüşmelerin bugün gerçekleşeceği ifade edildi.

İlgili Yazılar