Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. EKPSS Sonuçları Açıklandı: İşte Detaylar

EKPSS Sonuçları Açıklandı: İşte Detaylar

haberci haberci -
12 0

EKPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklandı?

EKPSS sonuçları, ÖSYM tarafından 23 Mayıs 2024 tarihinde açıklandı. Sonuçlar, https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden T.C. Kimlik Numarası ve ÖSYM Aday Şifresi ile öğrenilebilir durumda.

EKPSS Soru ve Cevapları Erişime Açık

EKPSS soru ve cevapları, 28 Nisan 2024 tarihlerinde uygulanan 2024-EKPSS Temel Soru Kitapçıkları ile Cevap Anahtarlarının %10’u erişime açık durumda. Cevap kağıtları da sonuçların açıklanmasıyla birlikte erişime açıldı.

KPSS Nedir?

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı), kamu kurum ve kuruluşlarında görev alacak personelin belirlenmesi amacıyla ÖSYM tarafından yapılan sınavların tümüdür. KPSS içerisindeki sınavlar, adayların mezun olduğu bölüm ve atanacağı kadrolara göre farklılık göstermektedir.

KPSS ile alım yapılan kadrolar A ve B gruplarına ayrılır:

  • A Grubu Kadrolar: Başbakanlık, bakanlıklar, müsteşarlık, başkanlık, bağımsız genel müdürlük düzeyindeki kuruluşlar ve il özel idareleri ile belediyelerin teftiş kurullarına yönelik kadro ve görevler.
  • B Grubu Kadrolar: Genel ve özel bütçeli kurumlar, döner sermayeli kuruluşlar, fonlar, kefalet sandıkları, il özel idareleri, belediyeler, birlikler ve diğer kamu kurumlarında farklı meslek gruplarına yönelik kadro ve görevler.

İlgili Yazılar