Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünyanın En Büyük Madencisi BHP, Anglo American’ı Satın Almak İstiyor

Dünyanın En Büyük Madencisi BHP, Anglo American’ı Satın Almak İstiyor

haberci haberci -
6 0

BHP, Güney Amerika’daki Bakır Varlıkları İçin Anglo American’ı Hedefliyor

Dünyanın en büyük madencisi olan BHP, Güney Amerika’daki bakır varlıkları için Anglo American’ı satın almak istiyor. Böylece BHP, geniş demir cevheri ve kömür portföyünün yanı sıra 1 numaralı bakır üreticisi haline gelecek.

Anglo American BHP’nin Tekliflerini Reddediyor

Anglo American, BHP’nin tekliflerini beğenmeyerek red ediyor. Şirket, daha önce BHP’nin 39 milyar dolarlık teklifini ‘fırsatçı’ olarak nitelendirerek geri çevirmişti. Yönetim Kurulu Başkanı Stuart Chambers, BHP’nin son teklifini de değerlendirme dışı bıraktıklarını belirtti.

Anglo American’ın Stratejik Hamleleri

Anglo American, çelik üretimi kömür varlıklarını elden çıkaracağını, Güney Afrika’daki platin birimini devre dışı bırakacağını ve elmas işletmesi De Beers’i satışa çıkaracağını duyurdu. Şirket, artık bakır madenleri ve demir cevherine odaklanacak.

BHP’nin Hayal Kırıklığı

BHP CEO’su Mike Henry, Anglo’nun tekliflerini reddetmesinden dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını belirtti. Henry, iki şirketin birleşmesinin değer sağlayacağına inandıklarını vurguladı.

Bakır Madenlerinin Geleceği

Anglo’nun Şili ve Peru’daki bakır varlıkları, temiz enerji ve yapay zeka talebinin artmasıyla rakipler için çekici hale geliyor. Bakır, gelecekteki enerji dönüşümü ve teknolojik gelişmeler için temel bir rol oynayacak.

İlgili Yazılar