Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dün ABD ve Dünya Ekonomisinden Öne Çıkan Gelişmeler

Dün ABD ve Dünya Ekonomisinden Öne Çıkan Gelişmeler

haberci haberci -
20 0

ABD Ekonomisi ve Finans Piyasaları

Dün ABD’de açıklanan verilere göre öncü Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,3 arttı. Ancak büyüme beklentilerin altında kaldı. Tüketici harcamalarındaki yavaşlama büyümeyi aşağı çekti ve Fed’in faiz indirimi beklentilerini güçlendirdi.

ABD Tahvil Piyasası ve Dolar Endeksi

ABD tahvil faizleri, büyüme verisinin revize edilmesinin ardından düşüş yaşadı. 10 yıllık tahvil faizi, son bir ayın en yüksek seviyesinden gerileyerek yüzde 4,55 seviyesine indi. Dolar endeksi ise hafif bir artışla günü tamamladı.

ABD Siyaset ve Ekonomi

Eski ABD Başkanı Donald Trump, “sus payı” davasında suçlu bulundu. Bu durum, ABD tarihinde bir eski başkanın suçlu bulunmasına ilk örnek teşkil etti. Trump ise suçlamaları reddederek masum olduğunu belirtti.

Avrupa Ekonomisi ve Finans Piyasaları

Avrupa’da işsizlik oranının düşmesi, Avro Bölgesi’nde olumlu bir hava yaratırken, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika faizinde indirime gitmesi bekleniyor. Avro/dolar paritesi ise hafif bir düşüş yaşadı.

Asya Ekonomisi ve Finans Piyasaları

Asya’da Japonya’da sanayi üretimi beklentilerin altında kalırken, Çin’de imalat sektörü daralmaya işaret etti. Güney Kore hariç diğer Asya ülkelerinde negatif bir seyir izlendi.

Yurt İçi Ekonomi ve Finans Piyasaları

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre hafif bir artışla günü tamamladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre, yabancılar Türk Devlet İç Borçlanma Senetleri’ne ilgi gösterdi. Dolar/TL ise hafif bir düşüşle seyretti.

İlgili Yazılar