Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Diyarbakır ve Mardin’deki Yangında 14 Kişi Hayatını Kaybetti, 78 Kişi Hastaneye Kaldırıldı

Diyarbakır ve Mardin’deki Yangında 14 Kişi Hayatını Kaybetti, 78 Kişi Hastaneye Kaldırıldı

haberci haberci -
11 0

Yangında Yaşamını Yitirenler ve Zarar Gören Alanlar

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Köksalan Mahallesi’nde çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler mahallelerine sıçradı. Yangında Şehmus Demir, Mazhar Demir, Taliha Demir, Nuri Demir, Rezan Yılmaz, Azad Yılmaz, Resul Yılmaz, Remzi Yılmaz, Abdurrahman Buğdaycı, Ubeydullah Buğdaycı, Sinan Deviren, Fadıl Demir, İsmail Yardımcı, Kerime Erdenli ve Zekiye Erdenli hayatını kaybetti. 78 kişi hastaneye kaldırıldı ve 2 kişinin tedavisi devam ediyor.

Yangında Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Köksalan, Bağacık, Yazçiçeği ve Ağaçsever mahallelerinde 7 bin 900 dekar tarım alanı zarar gördü. 1111 dekar hasadı yapılmamış buğday tarlası zarar gören alanlar arasında yer aldı. Ayrıca 1 traktör ve 14 sulama tesisi yandı. Köksalan Mahallesi’nde 924 küçükbaş hayvan telef oldu, 83 küçükbaş hayvan ESK’ya kesime gönderildi ve 190 hayvan ise tedavi edildi.

Mardin’de de yangından etkilenen bölgeler arasında Yetkinler, Yücebağ ve Kelek mezrası bulunuyor. 4 bin dekarı hasadı yapılmamış buğday tarlası zarar gördü. Ayrıca bazı sulama ekipmanları da yandı.

Soruşturma ve İnceleme Çalışmaları

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada ilk rapor yetersiz bulundu ve geniş kapsamlı bir rapor istendi. Yangının çıktığı Köksalan Mahallesi’nde jandarma ekipleri tarafından yapılan inceleme sırasında dronlarla görüntü alındı ve elektrik telleri incelendi. Oluşturulacak raporla soruşturma şekillendirilecek.

Yangında yakınlarını kaybeden bir görgü tanığı, zararın karşılanmasını ve sorumluların adalet önünde hesap vermesini talep etti. İbrahim Eren, “Gerçekten köylüler olarak hem canımız yandı hem de içimiz yanıyor. Maddi zararlarımız var. Giden canlar geri gelmeyecek belki ama zararlarımız telafi edilirse, hak yerini bulursa belki bir nebze içimiz soğur” dedi.

İlgili Yazılar