Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. DİSK-AR Raporuna Göre İstihdam ve İşsizlik Verileri

DİSK-AR Raporuna Göre İstihdam ve İşsizlik Verileri

haberci haberci -
17 0

DİSK-AR Raporuna Göre İstihdam Oranları

DİSK-AR tarafından yayımlanan rapora göre TÜİK verilerinden farklı sonuçlar elde edildi. Resmi istihdam oranı %49,3 olarak açıklanan 2024 1. çeyrekte, DİSK-AR’ın hesaplamalarına göre Kayıtlı Tam Zamanlı İstihdam (KATİ) oranı %34,3 olarak gerçekleşti. Toplam çalışma çağındaki kişilerin sadece %34,3’ü kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer aldı.

Dar ve Geniş Tanımlı İşsizlik Verileri

Rapora göre, TÜİK’in açıkladığı âtıl işgücü (geniş tanımlı işsizlik) oranı 2024 yılı 1. çeyreğinde %25 olarak belirlendi. Dar tanımlı işsizlik ise bir önceki çeyreğe göre 3 milyon 105 bin olarak gerçekleşti. Dar ve geniş tanımlı işsizlik arasındaki fark 6,7 milyona ulaştı.

Kadın-Erkek İşsizlik Oranları

Raporda, kadın ve erkek işsizliği arasındaki puan farkının %12,7 olduğu vurgulandı. Geniş tanımlı işsizlik oranları incelendiğinde, kadınlarda dar tanımlı işsizlik oranının erkeklere göre daha yüksek olduğu görüldü. Kadınlarda dar tanımlı işsizlik %11,7 iken erkeklerde %7,2 olarak belirlendi. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise kadınlarda %33, erkeklerde %20,3 olarak gerçekleşti.

NEET Oranı ve Genç İşsizlik

Raporda Türkiye’nin NEET oranında Avrupa birincisi olduğu belirtildi. 15-24 yaş arası genç nüfusta geniş tanımlı işsizlik oranının %34,9 olduğu ifade edildi. Geniş tanımlı genç işsizliği dar tanımlı genç işsizliğinden yaklaşık 18,6 puan fazla gerçekleşti. Türkiye’de her 5 gençten en az biri eğitimde ve istihdamda yer almadı.

İlgili Yazılar