Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Devlet Su İşleri Tarım Alanında Otomasyon Çalışmalarını Sürdürüyor

Devlet Su İşleri Tarım Alanında Otomasyon Çalışmalarını Sürdürüyor

haberci haberci -
21 0

DSİ, Tarım Verimliliğini Artırmak İçin Otomasyon Yöntemlerini Kullanıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarım alanında su tüketimini azaltarak israfı engellemeye yönelik otomasyon çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Yapay Zeka Destekli Otomasyon Çalışmalarıyla Verimlilik Artırılıyor

Yapay zeka destekli otomasyon çalışmaları kapsamında, toprak nem sensörleri, hava durumu istasyonları ve bitki ölçüm cihazları kullanılarak tarım arazilerindeki nem düzeyi, hava koşulları ve bitkilerin durumu gibi veriler toplanıyor. Bu veriler bulut tabanlı platformlarda işlenerek çiftçilere gerçek zamanlı sulama imkanı sunuluyor.

Otomasyonun Sağladığı Faydalar

Otomasyon sistemi sayesinde sulamalarda yaklaşık yüzde 40 tasarruf sağlanıyor. İstenilen zaman ve sürelerde sulama yapılması, güneş ışınlarının etkisini azalttığı anlarda suyun buharlaşmadan toprağa işlemesi sağlanıyor. Ayrıca, personel yardımına ihtiyaç duyulmadan otomatik sulama işlemleri gerçekleştiriliyor.

Bakan Yumaklı: “Suyu Verimli ve Tasarruflu Kullanmak Önemli”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, suyun verimli kullanımının önemine vurgu yaparak, DSİ’nin otomasyon çalışmalarını desteklediğini belirtti. Yumaklı, DSİ’nin büyük su yatırımları gerçekleştirdiğini ve otomasyonun su kullanımında tasarruf ve verimlilik sağladığını ifade etti.

Gelecek Planları ve Hedefler

DSİ, bu yıl içinde otomasyon şartnamesi hazırlama çalışmalarına başlayarak, otomasyona geçilecek projeleri belirlemeyi planlıyor. Sulama otomasyonunun ülke geneline yayılması için planlamaların devam ettiği belirtiliyor.

İlgili Yazılar