Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’e Yönelik Saldırı Görgü Tanıklarından Anlatıldı

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’e Yönelik Saldırı Görgü Tanıklarından Anlatıldı

haberci haberci -
9 0

Görgü Tanıklarının Anlatımına Göre Saldırı Detayları

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’e dün Kopenhag’da düzenlenen saldırıyı anlatan görgü tanıkları, olay sırasında Frederiksen’in yaralanmadığını bildirdi. Görgü tanıkları Anna Ravn ve Marie Adrian, bir erkeğin Frederiksen’e doğru yürüyüp “omzundan sertçe iterek kenara ittiğini” gördüklerini ancak Başbakan’ın yere düşmediğini aktardı. Soren Kjaergaard ise olay sonrasında Frederiksen’i gözlemlediğini, yüzünde görünür bir yara olmadığını ve hızla olay yerinden uzaklaştığını ifade etti. Bir diğer tanık Kasper Jorgensen ise Frederiksen’in koruma görevlileri ve polis memurlarının saldırganı yakaladığını gördüğünü belirtti.

Yetkililerin Açıklamaları ve Gözaltı

39 yaşındaki saldırganın Kopenhag Bölge Mahkemesi’nde ön duruşmaya çıkarılacağı belirtilirken, yetkililer olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ifade etti.

Kınama ve Dayanışma Mesajları

Bu arada, Avrupalı liderler ve yetkililer, Danimarka Başbakanı’na yapılan saldırıyı kınayarak, sosyal medya hesaplarından destek mesajları paylaştı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, saldırıyı kınayarak demokrasiye vurgu yaptı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da saldırıyı sert bir dille kınayarak Frederiksen’e geçmiş olsun dileklerini iletti.

Danimarka Başbakanlık Ofisi’nin yaptığı açıklamada, Frederiksen’in saldırı nedeniyle şoke olduğu belirtilirken, saldırganın tutuklandığı açıklanmıştı.

İlgili Yazılar