Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Enflasyon ve Faiz Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Enflasyon ve Faiz Açıklamaları

haberci haberci -
17 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya ve İtalya Ziyaretleri Dönüşünde Basın Mensuplarının Sorularını Yanıtladı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya ve İtalya ziyaretlerinden dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Enflasyon ve Faiz Politikalarına İlişkin Değerlendirmeler

Erdoğan, son bir yılda yüzde 39’dan yüzde 75’e yükselen resmi enflasyonla ilgili, enflasyonla ilgili uygulanan politikalarda hedefe doğru yaklaşıldığını belirtti. Enflasyonun tam olarak rahatlaması için hedefin yılın son çeyreğinde netleşeceğini ifade etti.

Erdoğan, uzun süre sonra faizlerle ilgili konuşarak, “Şu anda işi sıkı tutuyoruz. Ama bütün mesele yine geliyor, faiz olayına dayanıyor” dedi. Mayıs 2023 seçimleri öncesinde faiz ve enflasyon ilişkisine vurgu yaparak, “İnşallah faizde atacağımız adımlarla enflasyonu son çeyrekte çok daha olumlu bir konuma taşımış olacağız” açıklamasını yaptı.

Merkez Bankası ve Faiz İndirimi Beklentileri

Enflasyonu düşürmek için faizleri martta yüzde 50’ye yükselten Merkez Bankası’nın, yıl son çeyreğinde gerileme yaşanması durumunda faiz indirimlerine başlayabileceği tahmin ediliyor. Erdoğan, ekonomideki dengelenme politikalarının meyvelerini verdiğini belirterek, cari işlemler açığının azaldığını ve ihracatın arttığını vurguladı.

Hayat Pahalılığı ve Fırsatçılıkla Mücadele

Erdoğan, hayat pahalılığını tetikleyen fahiş fiyat artışları ve fırsatçılıkla mücadelede taviz verilmeyeceğini söyledi. Mali disiplini koruyup, kamuda tasarrufu teşvik ederek, denetimleri artırarak hassasiyetle devam edeceklerini belirtti.

İlgili Yazılar