Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısının Ardından Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısının Ardından Açıklamalarda Bulundu

haberci haberci -
14 0

“Uzlaşmacı Tavır Ermenistan Yönetiminden de Bekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sona erdi. Yurt içi ve yurt dışındaki gelişmelerin ele alındığı toplantı sonrası açıklama yapan Erdoğan, şunları söyledi:

Gençlerimizi Tebrik Ederim

“Tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı tekrar tebrik ediyorum. Bütün kahramanları rahmetle yâdediyorum. Gazilerimizden hayatta olanlara sağlık ve afiyet temenni ediyorum.”

Kuveyt İle İmzalanan Anlaşmalar

“Kuveyt ile imzaladığımız 6 yeni anlaşma ile iş birliğimizi bir adım öteye taşıdık.”

Azerbaycan’a Destek

“Azerbaycan Başbakanı Asadov’u kabulümüzde tek millet iki devlet şiarıyla hareket ettiğimiz can Azerbaycan’a desteğimizi yineledik.”

Uzlaşmacı Tavır Beklentisi

“Güney Kafkasya’da yakalanan tarihi fırsatın ziyan edilmemesi gerektiğini her vesile ile vurguladık. Azerbaycanlı kardeşlerimiz barış isteyen taraf olduklarını defalarca gösterdiler. Aynı uzlaşmacı tavrı Ermenistan yönetiminden de bekliyoruz.”

Anayasa Değişikliği Gerekliliği

“Yamalı bohçaya dönüşen 1982 Anayasası ile ağır aksak bugünlere kadar gelebildik. Mevcut anayasanın yeni Türkiye’yi taşıması mümkün değildir.”

Yeni Anayasa Çağrısı

“85 milyon olarak yeni yüzyılda yeni anayasa ülküsünü gerçeğe dönüştürmemiz gerektiğine inanıyorum. Yeni anayasa sadece siyasetin konusu da değildir.”

Savunma Sanayi ve İHA’lar

“Türkiye’nin tarih yazdığı alanların başında hiç kuşkusuz savunma sanayi vardır. Helikopter kazasında İHA’ların önemi bir kez daha ortaya çıktı.”

Denizkuvvetleri ve Donanma

“7-18 Mayıs tarihleri arasında icra edilen Denizkurdu-2 tatbikatında savunma kabiliyetimizi bir kez daha izleme fırsatı bulduk. Donanmamız dünya denizlerinde bayrağımızı dalgalandırarak küresel barış ve istikrara da katkı sunuyor.”

Aile ve Doğurganlık

“TÜİK’in 2023 yılı doğum istatistikleri endişe vericidir. Nüfus millet olarak en büyük gücümüzdür bunu korumak zorundayız.”

Cinsiyetçi Politikalara Karşı Duruş

“Ruh ve vücut sağlığını tehdit eden her türlü politikanın karşısındayız.”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki üst düzey yetkililerin helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmesi dolayısıyla Türkiye’de 1 günlük milli yas ilan edildi.

İlgili Yazılar