Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Çocukluk Çağında Sık Görülen Ancak Aşısı Bulunmayan Beşinci Hastalık

Çocukluk Çağında Sık Görülen Ancak Aşısı Bulunmayan Beşinci Hastalık

haberci haberci -
9 0

Çocuklukta Karşılaşılan Beşinci Hastalık Nedir?

Çocukluk çağında sıkça rastlanan bulaşıcı hastalıklardan biri olan Beşinci Hastalık, genellikle hafif semptomlarla geçen bir virüs hastalığıdır. Çocuklarda görülen bu hastalık, özellikle 5-15 yaş arasındaki çocuklarda sıklıkla karşımıza çıkar.

Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Bulaşır?

Beşinci Hastalık, çocuklarda yanağında tokat izine benzer bir kızarıklık oluşturmasıyla bilinir. Hastalık ateş, mide bulantısı, baş ağrısı, kusma, ishal ve döküntü gibi semptomlara yol açabilir. Yılın her ayında görülse de, özellikle mayıs ve haziran aylarında sıklıkla ortaya çıkar.

Tedavisi ve Önlemler

Prof. Dr. Vefik Arıca’ya göre, Beşinci Hastalık genellikle antibiyotik gerektirmeyen bir hastalıktır. Hastalığı atlatmak için ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, bol sıvı tüketimi ve ılık duş önerilmektedir. Hastalığın bulaşıcı olduğu dönemde okula gitmemek önemlidir.

Risk Grubundakiler İçin Önemli Uyarılar

Beşinci Hastalık, bağışıklık sistemi zayıf olan veya kronik rahatsızlıkları bulunan bireylerde daha ağır seyredebilir. Bu nedenle, risk grubundaki kişilerin hastalık belirtileri göstermesi durumunda mutlaka bir hekime başvurması önerilir.

Önlenmesi ve Bağışıklık Durumu

Beşinci Hastalık genellikle öksürük ve hapşırık yoluyla bulaşır. Hastalığın tekrar görülme ihtimali düşüktür ve hastalığı geçiren bireyler ömür boyu bağışıklık kazanır. Ancak, Beşinci Hastalık için henüz bir aşı bulunmamaktadır.

İlgili Yazılar