Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Çin’in Ay’ın Karanlık Yüzünden Topladığı Örnekler Yörüngeye Çıkarıldı

Çin’in Ay’ın Karanlık Yüzünden Topladığı Örnekler Yörüngeye Çıkarıldı

haberci haberci -
13 0

Çin’in Ay Keşif Aracı Başarılı Bir Şekilde Örnek Toplama İşlemini Tamamladı

Çin’in Ay’ın karanlık yüzüne gönderdiği “Çang’ı 6” keşif aracının kaya ve toprak örnekleri toplama işlemini başarıyla tamamladığı açıklandı. Çin Ulusal Uzay İdaresi, keşif aracının 2 Haziran’da Ay yüzeyine iniş yapmasının ardından topladığı örnekleri yükseltme aracına aktardığını ve yörüngeye çıkarıldığını duyurdu.

Örnekler Dönüş Mekikleriyle Dünya’ya Getirilecek

Yapılan açıklamaya göre, keşif aracı topladığı örnekleri yörüngedeki dönüş mekiğine aktaracak ve bu örnekler Dünya’ya getirilecek. Bu başarı, Ay’ın karanlık yüzünden kaya ve toprak örneği toplayan ilk keşif görevi olma özelliği taşıyor ve Çin’i bu alanda öne çıkarıyor.

Ay’ın Karanlık Yüzü ve Tarihi

Ay’ın karanlık yüzü, Dünya’dan görülmeyen uzak yüzeyine verilen isimdir. Bu bölge, Ay’ın diğer yüzeyine göre daha az bilinen ve keşfedilen bir alanı ifade eder. İlk kez 1959’da Sovyetler Birliği’nin “Luna” uydusu tarafından fotoğraflanan karanlık yüz, sonrasında farklı keşif misyonlarıyla daha detaylı incelenmiştir.

Öte yandan ABD’nin 1968’deki insanlı ay seferi “Apollo 8” görevine katılan astronotlar, Ay’ın karanlık yüzünü bizzat gören ilk insanlar olmuşlardır.

İlgili Yazılar