Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Çin ve ABD Arasında Yapay Zeka Diyaloğu Toplantısı Başladı

Çin ve ABD Arasında Yapay Zeka Diyaloğu Toplantısı Başladı

haberci haberci -
7 0

Çin ve ABD, Cenevre’de Yapay Zeka Konulu Toplantıda Buluştu

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin-ABD Hükümetler Arası Yapay Zeka Diyaloğu toplantısı, dün İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı. Toplantıya ABD tarafından Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi, Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri; Çin tarafından ise Dışişleri Bakanlığı ile Ulusal Reform ve Kalkınma Komisyonu yetkilileri katıldı.

Yapay Zeka Alanında Ortak Çalışma Grubu Oluşturulması Konusu Görüşüldü

Taraflar, yapay zekânın yarattığı teknolojik riskler, küresel yönetimi ve diğer konularda görüş alışverişinde bulundu. ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kasım 2023’te ABD’nin San Francisco kentinde yaptıkları görüşmede iki ülkenin yapay zekâ alanında ortak çalışma grubu oluşturması konusunda mutabakata varmıştı.

ABD Basınına Yansıyan Açıklamalar

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyinden bir yetkili, ABD basınına yaptığı açıklamada, toplantıda yapay zekâ güvenliği ve risklerinin ele alınacağını, gelişmiş sistemlere odaklanılacağını belirtti. Görüşmelerin teknik ortaklığı veya ileri araştırmalarda işbirliğini hedeflemediğini vurgulayan yetkili, “ABD’nin teknoloji koruma politikaları müzakereye açık değil” ifadesini kullandı.

İlgili Yazılar