Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çin, PwC’ye Rekor Düzeyde Para Cezası Vermeyi Değerlendiriyor

Çin, PwC’ye Rekor Düzeyde Para Cezası Vermeyi Değerlendiriyor

haberci haberci -
33 0

Çin Maliye Bakanlığı, China Evergrande Group’un mali denetçisi PwC’ye rekor düzeyde para cezası ve faaliyetlerini askıya alma planları yapıyor.

Çin’in zor durumdaki inşaat şirketi China Evergrande Group’un mali denetçisi PricewaterhouseCoopers’a (PwC) rekor düzeyde para cezası vermeyi ve denetçinin Çin’deki bazı faaliyetlerini askıya almayı değerlendiriyor. Bloomberg haber ajansında yer alan habere göre, para cezasının en az 1 milyar yuan (138 milyon dolar) olabileceği belirtiliyor. PwC’nin Çin anakarasındaki bazı faaliyetlerinin durdurulması da gündemde.

PwC’nin Durumu

Çin Maliye Bakanlığı’nın cezayı bu hafta açıklayabileceği bilgisi, konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırılarak paylaşıldı. PwC ve Çin Maliye Bakanlığı, haberin yazıldığı sırada Reuters’ın sorularına yanıt vermedi. PwC, Çin’deki faaliyetlerinin denetime tabi tutulmasıyla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Evergrande ve PwC İlişkisi

Çin’in en büyük gayrimenkul geliştirme ve inşaat şirketi olan Evergrande’ye bağlı ana şirket Hengda’nın satış gelirlerinde usulsüzlük yaptığı ortaya çıkarıldıktan sonra PwC’nin durumu gözlemlenmeye başlandı. PwC, 14 yıl boyunca Evergrande’nin mali denetçiliğini yapmıştı, ancak 2023 yılında görevini bırakmıştı.

Evergrande, PwC’nin görevden ayrılmasının denetimle ilgili anlaşmazlıklardan kaynaklandığını belirtmişti. Hong Kong’un sermaye piyasaları düzenleyici kurumu, PwC aleyhine soruşturma başlatmıştı ve mahkeme, Evergrande’nin yabancı alacaklılara borçlarını ödeyememesi nedeniyle tasfiye edilmesine karar vermişti.

İlgili Yazılar