Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Yeni Anayasa Çalışmaları Masadan Uzak

CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Yeni Anayasa Çalışmaları Masadan Uzak

haberci haberci -
13 0

Özgür Özel’den Yeni Anayasa Açıklamaları

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yeni anayasa çalışmalarına oturmak için öncelikle mevcut anayasaya uyulması gerektiğini belirterek, yeni anayasa konusunda şu anda masadan çok uzak bir noktada olduklarını ifade etti.

Anayasa Tartışmaları ve Toplumsal Mutabakat

Özel, hükümetin yeni Anayasa çalışmaları konusunda “Bir anayasa tartışmasının usulüne, yani şekline bile girmek için önce bana bunu teklif edenlerin mevcut anayasaya harfiyen uyuyor olması lazım” diyerek toplumsal mutabakatın önemine vurgu yaptı. Kendisine oy verenlerin “neden gittin o masaya” diye soracağını belirten Özel, mevcut anayasaya uyulmadıkça yeni anayasa masasına yaklaşılmayacağını dile getirdi.

Anayasanın Kuvvetler Ayrılığı ve Hukuk Devleti İle İlgili Eleştiriler

Özel, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, Türkiye’deki Anayasa Mahkemesi kararları ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin zedelendiği durumlara dikkat çekerek, “Artık hukuk devletinden çıkıldığı görüntüsünü gösteren, kuvvetler ayrılığından ziyade, kuvvetler birliği görüntüleri var” dedi. Ayrıca, “Anayasalar her doğan için yapılır. Bizimki Erdoğan için yapıldığı için bu hale geldi” diyerek eleştirilerini sürdürdü.

İsrail-Hamas Çatışması ve Ticaret Kısıtlamaları

Özel, İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgili olarak Hamas’ın terör eylemlerini kınarken, İsrail’in aşırı güç kullanımını eleştirdi. Ayrıca, Türkiye’nin İsrail’e ticaret yasağı getirmesini “çok geç alındı” diyerek değerlendirdi.

İlgili Yazılar