Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Emeklilerle Buluştu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Emeklilerle Buluştu

haberci haberci -
9 0

Bakan Işıkhan, Emekli Sayıları ve EYT Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) tarafından düzenlenen programda basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Işıkhan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamında yaklaşık 2 milyon kişinin emekli olduğunu, 2,5 milyon vatandaşın da sisteme girmesini beklediklerini belirtti. Ayrıca şu anda EYT kapsamında emekli olup çalışmaya devam eden 1 milyon vatandaş olduğunu vurguladı.

Bayram İkramiyesi ve Kök Aylığı Hakkında Bilgilendirme

Bakan Işıkhan, 3 bin TL olan bayram ikramiyesi hakkında “Takvimlendirme çalışması devam ediyor, bayramdan önce vereceğiz. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz, yakın zamanda takvim açıklanacak.” dedi. Ayrıca kök aylığı 10 bin liranın altında olan 3 milyon 601 bin 551 emekli olduğunu açıkladı.

Emeklilere Özel Öncelik ve İndirimler

Bakan Işıkhan, emekliler için hazırlanan projelerin hayata geçirildiğini belirterek, “Emeklilerimizin lehine olacak projelerde kamu kurumları yanı sıra bankalarla, özel şirketlerle de protokoller imzalayacağız. Emeklilere konaklamadan ulaşıma, gıdadan, giyime, sağlığa, sosyal ve eğitim faaliyetlerine kadar birçok alanda ayrıcalık, öncelik, indirim gibi uygulamalar yapılacak.” dedi. Ayrıca emeklilere özel sosyal tesislerde konaklama ve PTTcell gibi indirimlerin sağlanacağını belirtti.

Işıkhan, “Emeklilerimize haberleşme, ulaşım, kültürel faaliyetlerden zincir marketlere, online pazar yerlerine kadar birçok alanda indirim ve ayrıcalık sağlayacağız. Yeni SGK hizmet modelimizle emeklilerin topluma aktif olarak katılabildiği, sosyal yaşamın içinde yer aldığı bir sistemi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakan, “Protokolleri ve gelişmeleri emekli.gov.tr’de paylaşacağız.” diyerek, emeklilere yönelik yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

İlgili Yazılar