Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Buğday Fiyatları Küresel Piyasalarda Yükselişte

Buğday Fiyatları Küresel Piyasalarda Yükselişte

haberci haberci -
11 0

Buğday Maliyetlerindeki Artış Türkiye’deki Unlu Mamuller Piyasasını Etkiliyor

Buğday fiyatları, zorlu iklim koşulları ve tedarik konusundaki sorunlar nedeniyle artmaya devam ediyor. Bu durum Türkiye’deki unlu mamuller piyasasını ve ekmek fiyatlarını da etkiliyor.

Küresel Buğday Fiyatları Yükselişte

Buğday fiyatları dünya genelindeki iklim olaylarının etkisiyle küresel tarafta artış gösteriyor. Avrupa borsalarında vadeli buğday kontratlarının fiyatı Mart 2023’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Eylül vadeli buğday fiyatı ton başına 367,50 Euro seviyesini gördü, bu da buğday fiyatlarının ay başından bu yana neredeyse %18 arttığını gösteriyor.

Ekmek Fiyatlarında Zam İhtimali

Mayıs ayında Türkiye’de ekmek fiyatlarına %25 zam yapılmıştı. Ancak, buğday maliyetlerindeki artışın devam etmesi durumunda ekmek ve diğer unlu mamullerin fiyatlarında yeni bir artışın olup olmayacağı merak konusu. Fırıncılar halihazırda zam yapmak için gündemlerine almadıklarını belirtiyorlar.

Özetle, küresel buğday fiyatlarındaki yükseliş Türkiye’deki ekmek ve unlu mamuller piyasasını etkiliyor. Fakat, şu anda ekmeğe yapılabilecek yeni bir zam gündemde değil. Türkiye’nin buğday stoklarının yeterli olması ve iç piyasanın dış salınımlardan daha az etkilenmesi bekleniyor.

İlgili Yazılar