Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Buğday Fiyatları Karadeniz İthalat Endişeleriyle Düştü

Buğday Fiyatları Karadeniz İthalat Endişeleriyle Düştü

haberci haberci -
10 0

Chicago Borsasında Buğday ve Diğer Tahıl Fiyatları

Buğdayın Chicago borsasında işlem gören vadeli kontratları, Türkiye’nin geçen hafta buğday ithalatını durduracağını açıklamasının Karadeniz’den yapılan sevkiyata yönelik talep endişelerini tetiklemesiyle, kayıplarını artırarak beş haftanın en düşük seviyesine geriledi. Mısır fiyatları Cuma günkü kayıplarının ardından yükselirken, soya fasulyesi geriledi.

Singapur’dan Gelen Açıklama

Singapur‘da bulunan bir tahıl işlemcisi, “Türkiye’nin ülke içindeki buğday arzı yüksek miktarda. Türkiye’nin (buğday ithalatını durdurma) kararı Karadeniz bölgesinden yapılan ihracatı doğrudan etkileyecek” dedi.

Chicago Borsasında Fiyat Değişimleri

Chicago borsasında en yüksek işlem hacmine sahip olan buğday vadeli kontratları Cuma günü 6,18 dolar/bushel yani 227,1 dolar/ton ile 6 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra bugün yüzde 0,4 düşüşle 6,24 dolar/bushel yani 229,3 dolar/ton seviyesinde. Mısır vadeli kontratları yüzde 0,5 artışla 4,51 dolar/bushel, yani 177,6 dolar/ton seviyesine yükseldi. Soya fasulyesi yüzde 0,1 düşüşle 11,78 dolar/bushel yani 432,8 dolar/ton seviyesine geriledi.

Türkiye’nin Kararının Ardındaki Nedenler

Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın 6 Haziran gecesi yaptığı açıklamaya göre yerli üreticileri korumak için buğday ithalatı 21 Haziran ile 15 Ekim arasında durduruldu. Açıklamada hasat döneminde artan arzın fiyatta yarattığı düşüşleri önlemek ve ihracatın yurt içi üretimden karşılanması için bazı dış ticaret tedbirlerinin alındığı da belirtilmişti. Dünyanın beşinci büyük buğday ithalatçısı olan Türkiye, buğday alımlarının çoğunu Rusya’dan yapıyor.

İlgili Yazılar