Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Brent Petrol Fiyatlarındaki Son Durumlar

Brent Petrol Fiyatlarındaki Son Durumlar

haberci haberci -
7 0

Brent Petrolün Varil Fiyatı 83,88 Dolardan Kapattı

Dün, Brent petrolün varil fiyatı 84,34 dolara yükseldikten sonra günü 83,88 dolar seviyesinde tamamladı. Ancak, saat 09.42 itibarıyla kapanışa göre %0,72 artarak 84,48 dolar oldu.

Ham Petrol Fiyatlarındaki Artışın Nedenleri

Bu fiyat artışında, dünyanın önde gelen petrol tüketen ülkelerinde talebin arttığına işaret eden veriler ve Orta Doğu’daki gerginliklerin petrol arzını olumsuz etkileyebileceği endişesi belirleyici rol oynadı.

ABD’de Ham Petrol Stoklarında Azalma

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıklamasına göre, ülkedeki ticari ham petrol stokları geçen hafta yaklaşık 1 milyon 400 bin varil azalırken, ham petrol ithalatı günlük ortalama 198 bin varil arttı. Bu durum, talep iştahının arttığını göstererek petrol fiyatlarını destekledi.

Çin’de Petrol Talebinde Artış

Çin, geçen ay ham petrol dış alımını yıllık bazda %5,45 artırarak günlük 10,88 milyon varile ulaştırdı. OPEC’in raporunda Çin’de petrol talebinin artacağı öngörüldü ve bu da fiyatları destekledi.

Orta Doğu’daki Çatışmalar ve Petrol Fiyatları

Orta Doğu’daki çatışmaların petrol arzını sekteye uğratabileceği endişesi fiyatları yukarı çekmeye devam ediyor. Yemen’deki Husilerin açıklamaları ve bölgedeki gelişmeler fiyatları etkiliyor.

Gelecek Beklentiler ve Direnç Seviyeleri

Brent petrolde teknik olarak 84,87 ile 85,40 dolar aralığının direnç, 83,62 ile 82,73 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar