Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Brent Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Nedenleri

Brent Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Nedenleri

haberci haberci -
13 0

Brent Petrol, Düşüşle 82,34 Dolara Geriledi

Dün 83,05 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,75 dolar seviyesinde tamamladı. Ancak saat 09.42 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,5 azalarak 82,34 dolar oldu.

ABD’deki Talep Endişeleri Fiyatlarda Düşüşe Neden Oldu

Brent petrol fiyatlarındaki düşüşte, dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi ABD’de artan talep endişelerinin etkili olduğu belirtiliyor. ABD Merkez Bankasının enflasyonla mücadele kapsamında sıkı politikalarını uzun süre sürdüreceği endişeleri piyasalarda zemin kazanırken, bu durum petrol talebinin azalacağı endişelerini de beraberinde getirdi.

ABD Ham Petrol Stoklarının Artması Talep Endişelerini Güçlendirdi

Ayrıca, geçen hafta ABD’de ham petrol stoklarının beklentilerin aksine artış göstermesi, ülkedeki talep endişelerini artırdı. Bu durum, petrol talebinin yaz döneminde bile istenilen seviyede olmadığına dair endişeleri güçlendirdi.

IEA’nın Talep Artışı Tahminlerinde Aşağı Yönlü Revize Etmesi

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) bu hafta yayımlanan aylık petrol piyasası raporunda, bu yıl için talep artışı tahminini aşağı yönlü revize etti. Ayrıca, ABD ve OPEC dışı ülkelerdeki üretim artışının gelecek dönemde arz fazlalığına yol açabileceği belirtilerek, petrol fiyatlarında zorlu bir sürecin olabileceği vurgulandı.

Brent Petrol Fiyatlarında Teknik Değerlendirme

Brent petrolde teknik olarak 82,62 ile 83,18 dolar aralığının direnç, 82,06 ile 81,5 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor. Fiyatlar, bu seviyelerin etrafında seyrederek piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak hareket edebilir.

İlgili Yazılar