Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Brent Petrol Fiyatları Yükselişte: Fed Kararları Bekleniyor

Brent Petrol Fiyatları Yükselişte: Fed Kararları Bekleniyor

haberci haberci -
14 0

Brent Petrolün Varil Fiyatı Günü 81,63 Dolarla Tamamladı

Dün 82,17 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 81,63 dolar seviyesinde tamamladı. Kapanışa göre saat 09.32 itibarıyla yüzde 0,04 artarak 81,67 dolar oldu.

Fed’in Faizi Sabit Bırakması Bekleniyor

Petrol fiyatları, ABD Merkez Bankasının (Fed) yarın alacağı para politikası kararları ve ABD’de açıklanacak enflasyon verileri öncesinde artış gösterdi. Fed’in faizi bu hafta ve gelecek ayki toplantılarda sabit bırakacağı beklentisi hakim. Yatırımcılar, kararın ardından Banka Başkanı Jerome Powell’ın sözlü yönlendirmelerini ve olası faiz indirimlerini değerlendirecek.

Petrol Talebi Fiyatları Yukarı Yönlü Etkiliyor

Düşük faiz oranları, ABD dolarının diğer para birimleri karşısında zayıflamasına neden olarak petrolü diğer para birimlerine göre daha ucuz hale getiriyor. Bu durum yatırımcıların petrol talebini artırarak fiyatları yukarı çekiyor. Ayrıca ABD’de açıklanacak ham petrol ve benzin stokları verilerinin de piyasaları etkilemesi bekleniyor.

Çin’in Petrol İthalatındaki Gerileme Fiyatları Baskılıyor

Çin’in petrol ithalatındaki gerileme, petrol fiyatlarını aşağı yönlü etkiliyor. Suudi Arabistan’ın Çin’e ham petrol ihracatında yaşanan düşüş, fiyatları baskı altında tutuyor. Brent petrolde teknik olarak 82,76 ile 83,88 dolar aralığı direnç, 79,93 ile 78,22 dolar aralığı ise destek bölgesi olarak izleniyor.

İlgili Yazılar