Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Boeing, 737 Max Kazaları İçin Adalet Bakanlığı ile Anlaşmaya Vardı

Boeing, 737 Max Kazaları İçin Adalet Bakanlığı ile Anlaşmaya Vardı

haberci haberci -
13 0

Boeing, 737 Max Kazaları İçin 243,6 Milyon Dolar Cezaya Çarptırıldı

ABD Adalet Bakanlığı, 346 kişinin hayatını kaybettiği iki “737 Max” tipi uçağın karıştığı kazaların ardından Boeing şirketi ile anlaşmaya vardığını duyurdu. Mart 2019’daki Etiyopya ve Ekim 2018’deki Endonezya kazalarıyla ilgili yapılan anlaşmaya göre, Boeing 243,6 milyon dolar para cezası ödeyecek. Ayrıca, bağımsız denetimciler 3 yıl boyunca şirketin güvenlik ve kalite prosedürlerini inceleyecek.

Anlaşma, Etiyopya ve Endonezya Kazaları Öncesindeki Hataları Kapsıyor

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, anlaşmanın sadece Etiyopya ve Endonezya’daki kazalar öncesindeki hataları kapsadığı belirtildi. Ancak, Boeing’in 5 Ocak 2024’teki acil iniş olayı anlaşmaya dahil edilmedi.

Hayatını Kaybeden Ailelerinden Karşı Çıkış

Kazalarda hayatını kaybedenlerin aileleri, yapılan anlaşmayı reddetmek için Adalet Bakanlığına itiraz edeceklerini duyurdu. Aileler, Boeing ile yapılan anlaşmanın 19 Temmuz’a kadar Texas eyaletinde mahkemeye sunulacağını açıkladı.

Boeing’e Yönelik Eleştiriler Artıyor

İki oğlunu Etiyopya kazasında kaybeden Ike Riffel, Boeing yetkililerinin de cezalandırılması gerektiğini belirtirken, yapılan anlaşmayı eleştirdi. Riffel, “Boeing defalarca para cezası ödedi ve bu herhangi bir değişiklik meydana getirmedi.” şeklinde yorumladı.

Kazaların Detayları

Endonezya’da Lion Hava Yolları’na ait “JT 610” sefer sayılı Boeing “737 Max 8” tipi uçak, 29 Ekim 2018’de Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişi hayatını kaybetmişti.

Etiyopya Hava Yolları’na ait Boeing “737 Max 8” tipi yolcu uçağı da 10 Mart 2019’da Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Kazaların ardından birçok ülke, “Boeing 737 Max” tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuştu. Uçaklardaki yükseliş açısını ayarlayan sensörler arasındaki veri uyuşmazlığı, her iki kazanın da nedeni olarak tespit edilmişti.

Benzer Bir Anlaşma 2021 Yılında da Yapılmıştı

Boeing, 2021 yılında Federal Havacılık İdaresi (FAA) görevlileri tarafından denetlenmeyi ve 2,5 milyar dolar tazminat ile para cezası ödemeyi kabul etmişti. Federal savcılar, Boeing’i “2018 ve 2019’daki kazalarda etkili olduğu düşünülen uçuş kontrol sistemi hakkında yanlış yönlendirdiği” gerekçesiyle suçlamıştı.

İlgili Yazılar