Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. BM Yardım Koordinatörü Mark Griffiths, Görevinden Ayrılacağını Açıkladı

BM Yardım Koordinatörü Mark Griffiths, Görevinden Ayrılacağını Açıkladı

haberci haberci -
10 0

Griffiths, BM’de Son Gününde Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

BM Yardım Koordinatörü Mark Griffiths, sağlık sorunları nedeniyle haziran sonunda görevden ayrılacağını duyurdu. New York’taki BM binasında gazetecilerle bir araya gelen Griffiths, dünya genelinde 300 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu belirtti. Ancak gerekli yardım miktarının 49 milyar dolar olduğunu vurgulayarak bu miktarın sadece 8 milyar dolarının toplandığını açıkladı.

Griffiths, Dünya Genelindeki Krizlere Dikkat Çekti

Griffiths, göreve başladığında odak noktasının Etiyopya olduğunu ancak daha sonra Afganistan, Ukrayna, Sudan ve Gazze gibi bölgelerin gündemde olduğunu belirtti. “Dünya, ben göreve başladığım 2021’den daha kötü bir durumda” diyen Griffiths, krizlerin arttığını ve yardımın yetersiz kaldığını ifade etti.

Gazze’deki Durum ve İnsani Yardım Çalışmaları

Özellikle Gazze’deki duruma değinen Griffiths, mevcut yardımın yetersiz olduğunu ve çocuklar arasındaki gıda eksikliğinin arttığını belirtti. Insani yardım girişlerine öncelik verilmesi gerektiğini vurgulayan Griffiths, Gazze halkının gelen ürünleri satın alacak parası olmadığına dikkat çekti. Ayrıca, suç oranlarındaki artışın da yardım eksikliğiyle doğrudan ilişkili olduğunu dile getirdi.

Griffiths, Gazze’de savaş sonrası yeniden inşa sürecinde BM’nin önemli bir rol oynayacağını belirtirken, cezasızlık konusunda daha agresif adımlar atılması gerektiğinin altını çizdi. Insani yardım çalışanlarının öldürülmesi ve sağlık tesislerinin bombalanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar