Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. BM Görevlisi: “Gazze’deki Durum Korkunç”

BM Görevlisi: “Gazze’deki Durum Korkunç”

haberci haberci -
18 0

BM Görevlisi Yasmina Guerda’nın Açıklamaları

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) görevlisi Yasmina Guerda, İsrail’in Gazze’ye yönelik yoğun saldırıları sonucunda bölgede yaşanan korkunç durumu BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında basın mensuplarıyla paylaştı.

Guerda’nın Tanıklıkları

Guerda, Gazze’deki durumun rakamlarla ölçülemeyecek kadar kötü olduğunu belirterek, bölgede çok sayıda kişinin yerinden edildiğini, Gazzelilerin gıda, barınma, sağlık ve diğer ihtiyaçlarını karşılayamadığını ifade etti.

İnsani Yardımların Ulaştırılmasındaki Zorluklar

İnsani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında yaşanan zorluklara dikkat çeken Guerda, kontrol noktalarında saatlerce bekletildiklerini ve bunun koordinasyonda zorluklara neden olduğunu belirtti. Gazze’de güvenli bir alan kalmadığını vurgulayan Guerda, 200’den fazla insani yardım çalışanının hayatını kaybettiğini aktardı.

Çatışma Sonuçları

7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda en az 37 bin 598 Filistinli ölürken, yaralı sayısının 86 bin 32 olduğu belirtildi. İsrail ordusu ise 665 askerinin öldüğünü açıkladı. Çatışmalara ara verilmesine rağmen binlerce Filistinli hâlâ alıkonulmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar