Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Bilimsel Araştırmaya Göre Zihinsel Bozukluklar Sosyal Çevrelerde Yayılıyor

Bilimsel Araştırmaya Göre Zihinsel Bozukluklar Sosyal Çevrelerde Yayılıyor

haberci haberci -
11 0

Finlandiya ve Birleşik Krallık’tan Araştırmacılar Dev Bir Çalışmaya İmza Attı

ScienceDaily sitesinde yayımlanan bir bilimsel çalışmaya göre, Finlandiya ve Birleşik Krallık’tan araştırmacılar, zihinsel bozuklukların sosyal çevrelerde nasıl yayıldığını inceleyen en büyük ve kapsamlı araştırmaya imza attı.

713 Bin 809 Öğrenci 11 Yılı Aşkın Süre Boyunca İncelendi

Araştırma kapsamında, 860 Fin okulundan 1985-1997 yılları arasında doğan 713 bin 809 dokuzuncu sınıf öğrencisi incelendi. Katılımcılar, dokuzuncu sınıfın sonundan itibaren 11 yılı aşkın süre boyunca takip edildi. Araştırmacılar, 713 bin 809 öğrenciden 47 bin 433’ünün dokuzuncu sınıfa kadar zihinsel rahatsızlık tanısı almış olduğunu belirledi.

Sınıf Arkadaşlarının Zihinsel Durumu, Bireyin Riskini Etkiliyor

Araştırmada ilginç bir bulgu da ortaya çıktı. Zihinsel rahatsızlık teşhisi konulan sınıf arkadaşlarının sayısı arttıkça, aynı ortamı paylaşan gençlere gelecekte zihinsel rahatsızlık teşhisi konulma riskinin de arttığı saptandı. Bu durumda zihinsel rahatsızlık tanısı bulunan arkadaş sayısının artmasıyla kişinin ilerleyen süreçte zihinsel rahatsızlık teşhisi alma riskinin %5 arttığı gözlemlendi.

Sınıf Ortamı Araştırma İçin Uygun Bir Zemin

Finlandiya’daki Helsinki Üniversitesi’nden Christian Hakulinen, araştırmanın sınıf ortamını dikkate alarak yapılmasının nedenini, insanların sınıf arkadaşlarını seçememesinden kaynaklandığını belirterek, sınıf ortamının araştırma için daha uygun bir zemin oluşturduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar