Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı: “Gazze’deki Durum Hakkında”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı: “Gazze’deki Durum Hakkında”

haberci haberci -
7 0

Jake Sullivan, İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları Hakkında Konuştu

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, basın toplantısında Gazze’deki son durum hakkında açıklamalarda bulundu. Sullivan, yüzde 70’e yakını çocuk ve kadınlardan oluşan 35 binden fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları için “Gazze’de olup bitenlerin bir soykırım olduğuna inanmıyoruz. Bu öneriyi kesin bir şekilde reddettiğimiz kayıtlara geçti” ifadelerini kullandı.

Sullivan: “Soykırım için Niyete Odaklanmayı İçeren Uluslararası Kabul Görmüş Terimi Kullanıyoruz”

Jake Sullivan, konuşmasında “Soykırım için niyete odaklanmayı içeren uluslararası kabul görmüş terimi kullanıyoruz” şeklinde ifadelerde bulunarak, Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail’e karşı açılan soykırım davasında hukuki analizle desteklenen bir sunum yaptıklarını da belirtti.

Sullivan: “İsrail Masum Sivillerin Korunması İçin Daha Çaba Göstermeli”

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ayrıca, İsrail’e saldırılarında sivillere zarar vermemek için daha fazla çaba göstermesi çağrısında bulunarak, “İsrail’in masum sivillerin korunması ve refahını sağlamak için daha fazlasını yapabileceğine ve yapması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Güney Afrika, İsrail Aleyhine UAD’de Soykırım Davası Açmıştı

Güney Afrika Cumhuriyeti, 29 Aralık 2023’te 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhine Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) dava açmıştı.

İlgili Yazılar