Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Bebeğin İlk Konuşma Melodisi Anne Karnında Başlıyor

Bebeğin İlk Konuşma Melodisi Anne Karnında Başlıyor

haberci haberci -
12 0

Bebekler Konuşma Melodisini Taklit Ediyor

Türk Dil Kurumu‘nun aksanı, vurguyu tanımladığı gibi, aksanlar dünyanın dört bir yanında aynı dili konuşan insanlar arasında benzerlikler yaratır. Peki, bu melodiler nesilden nesile mi aktarılıyor? Yoksa bebekler, anne karnından doğum anına kadar süren süreçte mi öğreniyorlar?

Anne Karnından Başlayarak Öğrenme Süreci

Profesör Caroline Floccia, Plymouth Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Uzmanı olarak, bebeklerin çevrelerindeki dilin melodisini taklit ettiğini belirtiyor. Araştırmalar, bebeklerin anne karnında bile farklı dillerde ‘ağladığını’ ve doğumdan önceki son 3 ayda dil öğrenme sürecinin başladığını gösteriyor. Dolayısıyla, bebekler ebeveynlerinin konuştuğu dilin melodisini ve ses tonlarını doğmadan önce öğrenmeye başlıyorlar.

Çocuk Gelişiminde Kritik Dönem

Uzmanlar, bebeklerin doğum öncesinden itibaren çevrelerindeki dilleri duyarak öğrendiğini ve bu sürecin dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olduğunu vurguluyor. Bebeklerin, doğumdan itibaren çevresindeki insanların konuşma biçimlerine karşı duyarlı olduğu ve 3 yaşına kadar olan sürecin insan gelişiminde kritik bir dönem olduğu belirtiliyor.

İlgili Yazılar