Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Balık Gölü Yakınlarındaki Menderesler Baharla Canlandı

Balık Gölü Yakınlarındaki Menderesler Baharla Canlandı

haberci haberci -
14 0

Mendereslerin Su Seviyesi Yükseldi

Balık Gölü yakınlarında bulunan mendereslerin su seviyesi, bu yıl kış ve ilkbahar aylarında etkili olan yoğun yağışların ardından yükseldi. Yüksek dağlarla çevrili platolar arasındaki 3 ayrı vadiden akarak ovada birleşen mendereslerin çevresi, bahar çiçekleriyle kaplandı.

Bereketli Otlaklar ve Canlılar

Zengin bitki örtüsüyle yaz aylarında göçerler ile besicileri ağırlayan menderesler, dronla görüntülendi. Besiciler ile göçerler, bereketli otlaklarda otlattıkları hayvanlarının su ihtiyacını kıvrım kıvrım akan mendereslerden karşılıyor.

Doğayla Baş Başa Yaz Hayatı

Bölgede hayvanlarını otlatan Alişan Baba, AA muhabirine, nisan ayının ortalarında Iğdır’dan mendereslerin bulunduğu yaylaya geldiklerini söyledi. Zengin bitki örtüsü ve su kaynaklarına sahip olan bölgenin kendilerinin ihtiyacını karşıladığını belirten Baba, “Bu hayvanların sahibiyim ve hayvanlarımız burada iyi doyuyor. Yazın yaylada yaşamak çok güzel. Doğayla baş başayız. Yeşili sev, doğayı koru diyorum.” Baba, televizyonun olmadığı doğada telefonları ise güneş enerjileriyle şarj ettiklerini belirtti.

İlgili Yazılar