Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bakan Uraloğlu, Türkiye Denizcilik Zirvesi’nde Denizciliğin Önemine Vurgu Yaptı

Bakan Uraloğlu, Türkiye Denizcilik Zirvesi’nde Denizciliğin Önemine Vurgu Yaptı

haberci haberci -
12 0

Bakan Uraloğlu’nun Denizcilik Zirvesi Konuşması

Bakan Uraloğlu, İstanbul Tersanesi’nde düzenlenen 3. Türkiye Denizcilik Zirvesi’nde Türkiye’nin denizcilik alanındaki önemine dikkat çekti. Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girişinin 98. yıl dönümünde denizciliğin ve kabotajın Türk milleti için ne kadar değerli olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Denizcilikteki Yükselişi

Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin denizcilik sektöründe Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde son 22 yılda önemli gelişmeler kaydettiğini belirtti. Türkiye’nin uluslararası denizcilik arenasında saygın bir konuma yükseldiğini ve IMO Konsey üyeliğinde 13’üncü kez seçildiğini dile getirdi.

Türkiye’nin Denizciliğe Yaptığı Yatırımlar

Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin denizcilik sektörüne sağladığı destekleri anlattı. Türkiye’nin konteyner limanlarının dünya sıralamasında yer aldığını ve deniz ticaret filosu ile 12’nci sırada bulunduğunu açıkladı. Ayrıca, gemi inşa sanayi sektörünün istihdam sağladığı kişi sayısının 94 bin olduğunu ifade etti.

Denizcilikte Yapılan Yenilikler

Bakan Uraloğlu, sektörde yapılan yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Gemi hurdaya ayrılma tonajının artırılması, yeşil enerjiyle çalışan gemilere destek sağlanması ve limanlarda çevre dostu uygulamaların teşvik edilmesi gibi konuların sektördeki önemine değindi.

Geleceğe Yönelik Projeler

Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin denizciliğe yönelik geleceğe yönelik projelerini paylaştı. Doğu Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi Projesi’nin yanı sıra, çevre güvenliğini artırmaya yönelik yeni düzenlemelerin hayata geçirileceğini açıkladı. Ayrıca, deniz turizm araçlarının dijital ortama taşınması ve amatör denizciler için çalışmaların devam edeceğini belirtti.

İlgili Yazılar