Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Bakan Işıkhan, Raporlu İlaç Kullanan Hastalar İçin Yeni Düzenleme Yaptıklarını Duyurdu

Bakan Işıkhan, Raporlu İlaç Kullanan Hastalar İçin Yeni Düzenleme Yaptıklarını Duyurdu

haberci haberci -
11 0

2 Milyon Vatandaş Yeni Düzenlemeden Faydalanacak

Sağlık Bakanı Işıkhan, raporlu ilaç kullanan hastalar için önemli bir adım attıklarını açıkladı. Yapılan düzenleme ile 2 milyon raporlu ilaç kullanan vatandaşın bu uygulamadan faydalanabileceğini vurgulayan Işıkhan, “Vatandaşlarımızın hastanelerdeki yoğunluğunu azaltmak ve işlerini kolaylaştırmak için aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artırıyoruz” dedi.

Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılacak?

Bakan Işıkhan, aile hekimlerinin reçete edebileceği ilaçlara eklenen yeni düzenleme ile ilgili detayları paylaştı. Yaklaşık 2 milyon vatandaşın faydalanabileceği ilaçlar; kronik Hepatit B ve D tedavisi, Diyabet tedavisi ve kardiyoloji alanında kullanılan ilaçlardır. Bu düzenleme sayesinde, raporlu hastalar hastanelerde sıra beklemeden aile hekimlerine başvurarak ilaçlarını temin edebilecekler.

Ayrıca, mevcut durumda hekimler tarafından en fazla 3 aylık ilaç reçete edilebilmekteyken yeni düzenleme ile raporu düzenleyen hekim tarafından hastalara 1 yıla kadar ilaç reçete edilebilecek. Bu sayede hastalar, 3’er aylık dozlarda sözleşmeli eczanelerden ilaçlarını temin edebilecekler ve tekrar hekime başvurmaya gerek kalmayacak.

İlgili Yazılar