Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakan Bolat: Türkiye’nin Cari İşlemler Dengesi İstatistiklerini Değerlendirdi

Bakan Bolat: Türkiye’nin Cari İşlemler Dengesi İstatistiklerini Değerlendirdi

haberci haberci -
6 0

Bakan Bolat’ın Değerlendirmesi

Bakan Bolat, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin mart ayı ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendirdi. Cari işlemler açığının geçen yılın mart ayında 5,2 milyar dolar olduğunu, bu yılın aynı ayında ise yüzde 13,4 azalışla 4,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

İhracat ve İthalat Rakamları

Bakan Bolat, Türkiye’nin dış ticaret açığının son 10 ayda yüzde 22 azalarak 91,9 milyar dolara gerilediğini vurgulayarak, ihracatın ithalatı karşılama oranının 5,3 puan artarak yüzde 73,7’ye yükseldiğini ifade etti. Mart ayında yıllıklandırılmış bazda ihracatın yüzde 0,8 artışla 257,6 milyar dolara yükseldiğini, ithalatın ise yüzde 6,4 azalışla 349,5 milyar dolara gerilediğini açıkladı.

Hizmet İhracatındaki Artış

Bakan Bolat, hizmet ihracatındaki artışın dış ticaret açığındaki gerilemeye katkı sağladığını belirterek, hizmet gelirlerinin mart ayında yıllık bazda 103,2 milyar dolar ile rekorunu yenilediğini söyledi. Seyahat gelirlerinin ise 50 milyar doları aştığını aktardı.

Önemli Gerileme ve Beklentiler

Bakan Bolat, cari işlemler açığındaki düşüş eğiliminin devam etmesi ve Mayıs 2024’te açığın 30 milyar doların altına gerilemesinin beklendiğini açıkladı. Bu verilerin Orta Vadeli Program’daki dış ticaret hedeflerine doğru ilerlendiğini gösterdiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yıllık cari açıktaki 8 aylık düşüşün programlarının başarısı olduğunu vurgulayarak, dış finansmana erişimdeki olumlu gelişmelerin devam edeceğini ve makro finansal istikrarın güçleneceğini belirtti.

İlgili Yazılar